Mahir Ünsal Eriş ile konuştuk...

Mahir Ünsal Eriş ile konuştuk...

Mahir Ünsal Eriş yazar, çevirmen 1980 yılında Çanakkale'de doğdu. Trakya Üniversitesi Grafik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Genç yaşlardan beri çevirmenlik yapan Eriş, çeşitli dillerden çok sayıda kitap, makale ve öyküyü dilimize kazandırdı. Bangır Bangır Ferdi Çalıyordu Evde, Olduğu Kadar Güzeldik,  Dünya Bu Kadar ve Öbürküler kitaplarının sahibi. Önümüzdeki günlerde iki öykü kitabıyla okurlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda çeşitli dergilerde ve Cumhuriyet Gazetesinde yazılarını okuyabildiğimiz bir Afili Filinta Mahir Ünsal Eriş.

 

Ben kısaca tanıtmaya çalıştım, siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? Kimdir Mahir Ünsal Eriş?

Gayet güzel tanıttınız. Fazlası var, eskiği yok. Daha üstüne ne diyebilirim bilmem. Hayatımı çeviriler yaparak ve yazarak sürdürüyorum. Bir oğlum var, marangozluğa hevesliyim. Hepsi bu.

Kitaplarınızın yazılma sürecinden bahsedebilir misiniz biraz? Nasıl bir ortamda kaleme alıyorsunuz eserlerinizi? Özel bir ritüeliniz var mı?

Benim yok. Çünkü ben, bir şeyler yazmak için olmasa bile, çeviri yapmak ya da dergi yazıları yetiştirmek için her gün açarım bilgisayarımı ve her gün yazarım. O yüzden bir ritüele bağlıyım diyemem. Oturur paşa paşa yazarım her gün. Her yerde, her koşulda yazarım.

Bildiğim kadarıyla iki öykü kitabınız çıkacak. Bu kitapların içeriğinden bahsedebilir misiniz biraz? Aynı zamanda bir transfer söz konusu. Çalıştığınız yayınevinden ayrılarak Can yayınları bünyesine geçtiniz ve yeni kitaplar Can yayınlarından çıkacak. Daha ne kadar bekleyeceğiz yeni kitapları okumak için?

Ben teslim ettim dosyalarımı. Şimdi yayınevindeki süreçlerin tamamlanması ve okurun eline ulaşmasını bekliyorum. Bu da sanırım Nisan ayının başında olacak.

Kitaplarınızda sıklıkla Keşan’dan bahsediyorsunuz? Bir Keşanlı olarak bunu da sormak istiyorum, Keşan’la olan bağlantınız nereden kaynaklanıyor?

Çok genç yaşlarımda ilk üniversite deneyimimi Edirne’de  yaşamıştım. Birkaç sene okudum oralarda. Ama bu bağımın başka bir arka planı da var.  Ben çokça Bandırmalı ve azıcık da Çanakkaleliyim. Güney Marmaralıyım yani. Bizim oralar, Kuzey Ege sayılsa da, barındırdığı göçmen nüfusun çokluğu sebebiyle ruh hali ve kültürü bakımından Trakya’ya daha çok benzerler. Uzaktan Trakyalılığım bundandır sanırım.

“Benim Adım Feridun” Çağan Irmak tarafından beyaz perdeye uyarlandı, gayet başarılı bir şekilde uyarlandı üstelik. Bildiğim kadarıyla programlı bir çalışma da değildi bu, yani siz Benim Adım Feridun öyküsünü sinema filmi olsun diye kaleme almadınız. Önümüzdeki süreçte programlı yahut programsız bu tarz çalışmalar var mı gündeminizde?

Evet tamamlamak üzere olduğum bir senaryo var. Ama değişen sinema yasasından sonra akıbeti ne olur bilmem.

Yazma rutininizden de bahsetsek biraz. Ne sıklıkla yazarsınız? İlham bekleyenlerden misiniz? Yoksa her gün belli bir yazma süreciniz var mı? Yazmaya meraklı olanlar için tavsiyeleriniz neler olur?

Her gün yazarım. Tatilsiz, aralıksız, molasız yazarım. İlham beklemem. Yazacağım şey eğer o anda gelmiyorsa hemen uğraşımı değiştirir çeviri yaparım,. Ekran ya da boş defter sayfası karşısında öylece kalakalmam. Zaten çok çalışmam lazımdır her zaman, benim için ilham beklemek biraz lükstür.

Peki, okuma rutininiz nasıldır? Kimleri okursunuz? Gerçi her Cuma sosyal medya hesabınızdan kitap tavsiyeleri yapıyorsunuz, ama daha ziyade başucu diye tabir edilen yazarlar var mı? Geçmiş ya da günümüzden?

Sürekli okurum. Bana öykülerini, romanlarını gönderen, yaşça benden epey genç arkadaşlara da hep aynı şeyi söylerim. Yazmanın yüzde altmışı okumak, yüzde kırkı yazmaktır. Çok okumak iyidir. Dünyayı tahammüle değer kılar. Türkçenin anıtsal değeri sayılacak tüm yazarları hayranlıkla okurum. Edebiyatın iyisine karşı zaafım büyüktür.

Edebi Meclis olarak çok teşekkür ederiz röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için.

Ben teşekkür ederim, ne demek.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mıdır?

Var. En büyük Gençlerbirliği!

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ